• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio

    Afgesloten brug en Sail zorgen voor drukte bij Havendienst Haarlem

    Politie ontdekt hennepkwekerij in Zandvoort, 62-jarige man opgepakt

    Politie ontdekt hennepkwekerij in Zandvoort, 62-jarige man opgepakt

    Fietser onder invloed aangehouden na botsing Kennemerplein, slachtoffer naar ziekenhuis

    Opbouw Proefpark in volle gang: ‘Surprise acts zullen door publiek lopen’

    Opbouw Proefpark in volle gang: ‘Surprise acts zullen door publiek lopen’

    Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

    OM eist twee jaar cel tegen voetbaltrainer die jeugdleden om naaktfoto’s vroeg

    Burgemeester Wienen legt gebiedsverbod op na beroving op station Haarlem

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

    Zandvoort maakt zich op voor F1: ‘In september is het weer lekker rustig’

    Evaluatierapport Formule 1: verspreiding bezoekers in Zandvoort moet dit jaar beter

    Doorlaatpassen F1-weekend kunnen vanaf volgende week worden aangevraagd

    Grote Markt verandert in basketbalarena voor 3×3 PRO League: ‘De eredivisie van het straatbasketbal’

    Grote Markt verandert in basketbalarena voor 3×3 PRO League: ‘De eredivisie van het straatbasketbal’

    25 jaar Dansstudio Jolein: ‘Ik was vier toen ik begon met dansen’

    25 jaar Dansstudio Jolein: ‘Ik was vier toen ik begon met dansen’

    Recordaantal deelnemers bij zonnige 29e editie van de Grachtenloop

    Recordaantal deelnemers bij zonnige 29e editie van de Grachtenloop

    Wandeltocht door Haarlem voor goed doel: ‘Positieve draai aan iets verdrietigs’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Opbouw Proefpark in volle gang: ‘Surprise acts zullen door publiek lopen’

    Opbouw Proefpark in volle gang: ‘Surprise acts zullen door publiek lopen’

    Parksessies in oude vorm terug in Haarlemmerhout: ‘Precies zoals het ooit begon’

    Parksessies in oude vorm terug in Haarlemmerhout: ‘Precies zoals het ooit begon’

    Eerste editie ‘protestival’ No More zit erop: ‘Haarlem is nog niet van ons af’

    Eerste editie ‘protestival’ No More zit erop: ‘Haarlem is nog niet van ons af’

    Waterraket van Wienen knalt kampeerweekend Molenplas open

    Films kijken met je voeten in het zand: ‘Vooral voor Zandvoorters, maar iedereen welkom’

    Films kijken met je voeten in het zand: ‘Vooral voor Zandvoorters, maar iedereen welkom’

    Italiaans topstuk strijkt neer in Haarlem: zeldzame Michelangelo straks te zien in Teylers Museum

    Italiaans topstuk strijkt neer in Haarlem: zeldzame Michelangelo straks te zien in Teylers Museum

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video

    Op pad met de handhavers: dit komen ze tegen op het water

    Kijk terug: Brugwachter vertelt over drukte op het water

    Afgesloten brug en Sail zorgen voor drukte bij Havendienst Haarlem

    Kan Haarlem zich kronen tot fietsgemeente van Nederland?

    Kan Haarlem zich kronen tot fietsgemeente van Nederland?

    Politie deelt beelden van verdachte zware mishandeling Smedestraat

    Marc de Beyer, de nieuwe directeur van het Teylers Museum: “Ik vind het een eer dat ik aan dit iconische instituut leiding mag geven”

    Luister terug: Teylers-directeur Marc de Beyer over De mannen van Michelangelo

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Heemstede

Uitgaven Heemstede rijzen de pan uit: gemeente moet bezuinigen of op zoek naar extra inkomsten

Door Ton de Groot
15 oktober 2023 - Updated on 16 oktober 2023
Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

Raadhuis Heemstede - Haarlem105 / Daan van Boerdonk

Heemstede moet het komende jaar fors meer geld uitgeven, blijkt uit de begroting van 2024. Dat komt vooral door de sterke vergrijzing in de gemeente. Heemstede krijgt volgend jaar 44 miljoen euro van het Rijk, dat is 4 miljoen meer dan dit jaar. De inwoners van Heemstede brengen nog eens ruim 38 miljoen in het laatje. Toch blijft er geen geld over, hoe dat kan vertelt wethouder Arianne de Wit in het radioprogramma Haarlem Vandaag op Haarlem105.

Bloemendaal en Heemstede hebben het hoogste vergrijzingspercentage in de regio, blijkt uit het onderzoek ‘Regiobeeld Kennemerland plus Haarlemmermeer‘. De gemeenten worden daarin onderling vergeleken aan de hand van het aantal 70-plussers ten opzichte van het aantal 20 tot 69-jarigen. “Dan zitten wij al op veertig procent, dan kan je dus zien dat we van daaruit heel erg gaan vergrijzen”, legt de wethouder uit.

Luister hieronder het hele esprek met wethouder Arianne de Wit terug. Tekst gaat verder onder het fragment.

 

Van de 82 miljoen euro gaat  28 miljoen naar het Sociaal Domein, zoals uitkeringen, gezondheidszorg en passende ondersteuning van de Wmo. Niet alle zorgkosten komen op het bord van de gemeente, verduidelijkt De Wit, “Wij betalen niet de huisartsenzorg maar zijn wel verantwoordelijk voor bijvoorbeeld jeugdgezondheidszorg en mentale gezondheid. Dat zijn allemaal wel onderdelen die door de gemeente betaald moeten worden.” In de coronaperiode bijvoorbeeld hebben met name jongeren een behoorlijke klap gekregen, dat heeft gevolgen voor het budget voor mentale gezondheidszorg.

ADVERTENTIE

Heemstede probeert mensen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Om dat mogelijk te maken wordt veel geld uitgegeven aan passende ondersteuning zoals trapliften, aanpassen van douches en dat soort zaken. “Maar dat betekent ook dat sommige mensen heel lang alleen wonen en eigenlijk op een hele dag niemand meer spreken”,  waarschuwt de wethouder. Er wordt gezocht naar manieren om mensen weer te activeren om naar buiten te gaan en anderen te ontmoeten.

Een andere belangrijke taak die aandacht vraagt is opvang. Heemstede vangt al langer statushouders op die in de samenleving worden opgenomen, maar ook vluchtelingen uit Oekraïne. De gemeente heeft ook een taakstelling voor het opvangen van asielzoekers. “Voor de gemeente Heemstede met negen vierkante kilometer een pittige opdracht om op een goede manier uit te voeren”, constateert De Wit

Toekomst plannen

Heemstede is een prachtige gemeente met een heel hoog voorzieningenniveau, vertelt de wethouder. “Dat willen we in ieder geval op peil houden.” Maar Heemstede wil ook investeren in de toekomst. “Dus moet je nadenken over hoe we een klimaatbestendig dorp  worden. Hoe gaan we dat doen met warmtetransitie en het opwekken van zonne-energie?”

Ook wordt aandacht besteed aan veilig wonen, werken en leven. Om invulling te geven aan aan de woonopgave wordt nagedacht over inbreiden op bestaande locaties of bouwen op extra locaties, zegt wethouder De Wit op Haarlem105.

Heemstede gaat de basisscholen aanpakken. Het worden allemaal frisse scholen, zegt ze. “Waar kinderen in een gezonde leefomgeving les krijgen. Sommige scholen zullen worden afgebroken en opnieuw gebouwd, anderen worden verbouwd.”

Ook wil de gemeente de maximumsnelheid op veel wegen verlagen naar 30 kilometer per uur. Dat gaat geld kosten, naast het onderhoud van wegen, bruggen en de kosten voor materialen en mankracht stijgen ook hard. 

Er is dus veel geld nodig. Als de begroting daar onvoldoende ruimte voor biedt zijn er twee mogelijkheden: bezuinigen of meer inkomsten genereren.

Bezuinigen

Er is een korte slag gemaakt om te inventariseren waar bezuinigd kan worden zonder de doelstellingen in de weg te zitten. Dat levert te weinig op, geeft De Wit aan. Ze heeft met de Raad afgesproken dat het college volgend voorjaar met een wat groter plan komt. Daarin zal duidelijk worden wat de verschillende knoppen zijn waar je aan kan draaien om echt geld te gaan bezuinigen en ook om afweging te maken of dat wel wenselijk is.

Inkomsten genereren

Ondertussen wordt er ook nagedacht over extra inkomsten voor de gemeente, zoals het invoeren van toeristenbelasting. “Dat is best een lastige maar we hebben nu helemaal niets dus wellicht dat we daar toch wel iets kunnen gaan ophalen”, kan De Wit zich voorstellen.

De Onroerende Zaakbelasting (OZB) wordt met 50 euro verhoogd, dat levert 1 miljoen euro op. “In Heemstede hebben we een ongelofelijk laag tarief. Onze WOZ-waarde van de huizen is hoog maar het tarief dat mensen betalen is heel laag. Als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld Bloemendaal is wonen in Bloemendaal veel duurder. Dus misschien moeten we toch ook kijken naar een landelijk gemiddelde of misschien meer naar het Bloemendaals gemiddelde”, stelt de wethouder voor.

Zij concludeert, “Het is een behoorlijk complexe puzzel die we met elkaar moeten leggen en waar we ook gewoon keuzes moeten maken. Wat is het voorzieningenniveau dat we graag willen hebben en wat ben je bereid daarvoor te betalen. Dat is het gesprek dat wij met de Raad moeten voeren maar ook met de inwoners.”

Inspraak

De begrotingsbehandeling is op 2 november en de Kadernota wordt in juli 2024 besproken. In de tussenliggende periode kunnen de gesprekken met de Raad en de inwoners plaatsvinden. De wethouder vindt die gesprekken in de verschillende buurten belangrijk, “misschien houden wij dingen in stand die zij helemaal niet nodig vinden of waarderen ze juist enorm wat wij aan het doen zijn.”

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Afgesloten brug en Sail zorgen voor drukte bij Havendienst Haarlem

Door Maurice Blaauw
23 augustus 2025

De afgelopen dagen voeren aanzienlijk meer boten door Haarlem. Het mooie weer én het nautische evenement Sail trekken veel extra...

Politie ontdekt hennepkwekerij in Zandvoort, 62-jarige man opgepakt

Politie ontdekt hennepkwekerij in Zandvoort, 62-jarige man opgepakt

Door Maurice Blaauw
22 augustus 2025

Bij een integrale controle in de Curriestraat in Zandvoort heeft de politie vandaag een hennepkwekerij ontdekt. De straat, die voornamelijk...

Fietser onder invloed aangehouden na botsing Kennemerplein, slachtoffer naar ziekenhuis

Door Maurice Blaauw
22 augustus 2025

Een fietser is gisteravond aangehouden na een botsing met een andere fietser op het Kennemerplein in Haarlem. Hij wordt verdacht...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Op pad met de handhavers: dit komen ze tegen op het water

23 augustus 2025

Kijk terug: Brugwachter vertelt over drukte op het water

23 augustus 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!