• Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
    • Privacy- en Cookiebeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
Geen resultaat
Toon alle resultaten
Haarlem105
  • Radio
    • Programmering
    • Haarlem105 - Kijk live
    • Haarlem105 - Luister live
  • Televisie
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
    Houtfestival verrast zondag met muziek, verhalen en kunst van over de hele wereld

    Houtfestival overweegt te stoppen: ‘Zonder financiële bodem kunnen we niet’

    Provincie pompt miljoenen in busvervoer: lijn 3 en 244 profiteren

    Permanente afsluiting Lange Veerstraat voor fietsers tijdens ‘borreluur’ zit er niet in

    Flink minder boetes voor bellen op de fiets in Haarlem

    Opnieuw drijvend vlot geplaatst voor daklozen: ‘Overlast neemt niet direct af maar wel breed draagvlak’

    Opnieuw drijvend vlot geplaatst voor daklozen: ‘Overlast neemt niet direct af maar wel breed draagvlak’

    Zonnige haringparty bij provinciehuis trekt ruim 300 Haarlemmers

    Zonnige haringparty bij provinciehuis trekt ruim 300 Haarlemmers

    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

  • Sport
    • Overzicht
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal
    Softbalscheidsrechter Serge Meijer over zijn vak: ‘Je moet tegen een stootje kunnen’

    Softbalscheidsrechter Serge Meijer over zijn vak: ‘Je moet tegen een stootje kunnen’

    Haarlemse zeilster Jorien Hin hoopt op olympische deelname

    Haarlemse zeilster Jorien Hin hoopt op olympische deelname

    Telstar stap dichter bij Eredivisie, directeur Leon Annokkée nuchter maar strijdlustig: ‘We gaan er volle bak voor’

    Telstar viert én plant toekomst in Eredivisie: ‘Hulp is nodig voor de veranderingen’

    Oud-Telstar voetballer Paul van Egmond in spanning voor promotie wedstrijd van ‘zijn’ club

    FC Den Bosch spreekt relschoppers aan na verlies tegen Telstar: ‘Dit gaat gevolgen hebben’

    Telstar stap dichter bij Eredivisie, directeur Leon Annokkée nuchter maar strijdlustig: ‘We gaan er volle bak voor’

    Spanning stijgt voor Telstar: ‘Blijven nuchter, maar komt steeds meer bij kijken’

  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
    Houtfestival verrast zondag met muziek, verhalen en kunst van over de hele wereld

    Houtfestival overweegt te stoppen: ‘Zonder financiële bodem kunnen we niet’

    Zonnige haringparty bij provinciehuis trekt ruim 300 Haarlemmers

    Zonnige haringparty bij provinciehuis trekt ruim 300 Haarlemmers

    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

    Grachtenloop steeds populairder bij studenten van Haarlemse campus: ‘Volgend jaar hopelijk 100 aan de start’

    Kijk terug: zon, muziek en wereldse smaken op het Houtfestival 2025

    Regen mag pret Spaarnestadconcert niet drukken: “Zo warm om mee te maken”

    Spaarnestad Concert dit jaar op zondagmiddag: ‘Een voorstelling met diner’

  • Gemist
    • Overzicht
    • Radio
    • Video
    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

    Haarlem verwelkomt zes dagen lang het Literair Festival: ‘Boeken, beelden en verhalen’

    Spanning tot de laatste knikker in Haarlemse NK-voorronde: ‘We hadden nog vijf seconden en ik scoorde!’

    Ondernemer Dirk Boterblom: ‘Heb je geld, dan heb je vrienden. Heb je niets, dan spuugt men je uit’

    Ondernemer Dirk Boterblom: ‘Heb je geld, dan heb je vrienden. Heb je niets, dan spuugt men je uit’

    Moussa Aynan: “Bekijk eerst andere mogelijkheden voordat we een wapenwedloop beginnen”

    Einde samenwerking tussen Jouw Haarlem en OPHaarlem: ‘Onze deur blijft altijd open’

    Kijk terug: zon, muziek en wereldse smaken op het Houtfestival 2025

    Karen Blanken

    Inwoners Kennemerland bewegen meer, maar mentale gezondheid blijft kwetsbaar

    • Radio
    • Hele uren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
Haarlem105
Home Nieuws Regio Heemstede

Uitgaven Heemstede rijzen de pan uit: gemeente moet bezuinigen of op zoek naar extra inkomsten

Door Ton de Groot
15 oktober 2023 - Updated on 16 oktober 2023
Alleen winkels op begane grond en eerste etage V&D pand

Raadhuis Heemstede - Haarlem105 / Daan van Boerdonk

Heemstede moet het komende jaar fors meer geld uitgeven, blijkt uit de begroting van 2024. Dat komt vooral door de sterke vergrijzing in de gemeente. Heemstede krijgt volgend jaar 44 miljoen euro van het Rijk, dat is 4 miljoen meer dan dit jaar. De inwoners van Heemstede brengen nog eens ruim 38 miljoen in het laatje. Toch blijft er geen geld over, hoe dat kan vertelt wethouder Arianne de Wit in het radioprogramma Haarlem Vandaag op Haarlem105.

Bloemendaal en Heemstede hebben het hoogste vergrijzingspercentage in de regio, blijkt uit het onderzoek ‘Regiobeeld Kennemerland plus Haarlemmermeer‘. De gemeenten worden daarin onderling vergeleken aan de hand van het aantal 70-plussers ten opzichte van het aantal 20 tot 69-jarigen. “Dan zitten wij al op veertig procent, dan kan je dus zien dat we van daaruit heel erg gaan vergrijzen”, legt de wethouder uit.

Luister hieronder het hele esprek met wethouder Arianne de Wit terug. Tekst gaat verder onder het fragment.

 

Van de 82 miljoen euro gaat  28 miljoen naar het Sociaal Domein, zoals uitkeringen, gezondheidszorg en passende ondersteuning van de Wmo. Niet alle zorgkosten komen op het bord van de gemeente, verduidelijkt De Wit, “Wij betalen niet de huisartsenzorg maar zijn wel verantwoordelijk voor bijvoorbeeld jeugdgezondheidszorg en mentale gezondheid. Dat zijn allemaal wel onderdelen die door de gemeente betaald moeten worden.” In de coronaperiode bijvoorbeeld hebben met name jongeren een behoorlijke klap gekregen, dat heeft gevolgen voor het budget voor mentale gezondheidszorg.

Heemstede probeert mensen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Om dat mogelijk te maken wordt veel geld uitgegeven aan passende ondersteuning zoals trapliften, aanpassen van douches en dat soort zaken. “Maar dat betekent ook dat sommige mensen heel lang alleen wonen en eigenlijk op een hele dag niemand meer spreken”,  waarschuwt de wethouder. Er wordt gezocht naar manieren om mensen weer te activeren om naar buiten te gaan en anderen te ontmoeten.

Een andere belangrijke taak die aandacht vraagt is opvang. Heemstede vangt al langer statushouders op die in de samenleving worden opgenomen, maar ook vluchtelingen uit Oekraïne. De gemeente heeft ook een taakstelling voor het opvangen van asielzoekers. “Voor de gemeente Heemstede met negen vierkante kilometer een pittige opdracht om op een goede manier uit te voeren”, constateert De Wit

Toekomst plannen

Heemstede is een prachtige gemeente met een heel hoog voorzieningenniveau, vertelt de wethouder. “Dat willen we in ieder geval op peil houden.” Maar Heemstede wil ook investeren in de toekomst. “Dus moet je nadenken over hoe we een klimaatbestendig dorp  worden. Hoe gaan we dat doen met warmtetransitie en het opwekken van zonne-energie?”

Ook wordt aandacht besteed aan veilig wonen, werken en leven. Om invulling te geven aan aan de woonopgave wordt nagedacht over inbreiden op bestaande locaties of bouwen op extra locaties, zegt wethouder De Wit op Haarlem105.

ADVERTENTIE

Heemstede gaat de basisscholen aanpakken. Het worden allemaal frisse scholen, zegt ze. “Waar kinderen in een gezonde leefomgeving les krijgen. Sommige scholen zullen worden afgebroken en opnieuw gebouwd, anderen worden verbouwd.”

Ook wil de gemeente de maximumsnelheid op veel wegen verlagen naar 30 kilometer per uur. Dat gaat geld kosten, naast het onderhoud van wegen, bruggen en de kosten voor materialen en mankracht stijgen ook hard. 

Er is dus veel geld nodig. Als de begroting daar onvoldoende ruimte voor biedt zijn er twee mogelijkheden: bezuinigen of meer inkomsten genereren.

Bezuinigen

Er is een korte slag gemaakt om te inventariseren waar bezuinigd kan worden zonder de doelstellingen in de weg te zitten. Dat levert te weinig op, geeft De Wit aan. Ze heeft met de Raad afgesproken dat het college volgend voorjaar met een wat groter plan komt. Daarin zal duidelijk worden wat de verschillende knoppen zijn waar je aan kan draaien om echt geld te gaan bezuinigen en ook om afweging te maken of dat wel wenselijk is.

Inkomsten genereren

Ondertussen wordt er ook nagedacht over extra inkomsten voor de gemeente, zoals het invoeren van toeristenbelasting. “Dat is best een lastige maar we hebben nu helemaal niets dus wellicht dat we daar toch wel iets kunnen gaan ophalen”, kan De Wit zich voorstellen.

De Onroerende Zaakbelasting (OZB) wordt met 50 euro verhoogd, dat levert 1 miljoen euro op. “In Heemstede hebben we een ongelofelijk laag tarief. Onze WOZ-waarde van de huizen is hoog maar het tarief dat mensen betalen is heel laag. Als je dat vergelijkt met bijvoorbeeld Bloemendaal is wonen in Bloemendaal veel duurder. Dus misschien moeten we toch ook kijken naar een landelijk gemiddelde of misschien meer naar het Bloemendaals gemiddelde”, stelt de wethouder voor.

Zij concludeert, “Het is een behoorlijk complexe puzzel die we met elkaar moeten leggen en waar we ook gewoon keuzes moeten maken. Wat is het voorzieningenniveau dat we graag willen hebben en wat ben je bereid daarvoor te betalen. Dat is het gesprek dat wij met de Raad moeten voeren maar ook met de inwoners.”

Inspraak

De begrotingsbehandeling is op 2 november en de Kadernota wordt in juli 2024 besproken. In de tussenliggende periode kunnen de gesprekken met de Raad en de inwoners plaatsvinden. De wethouder vindt die gesprekken in de verschillende buurten belangrijk, “misschien houden wij dingen in stand die zij helemaal niet nodig vinden of waarderen ze juist enorm wat wij aan het doen zijn.”

Dit delen:

  • Klik om te delen op X (Wordt in een nieuw venster geopend) X
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend) Facebook
  • Klik om te delen op WhatsApp (Wordt in een nieuw venster geopend) WhatsApp
  • Meer
  • Klik om op LinkedIn te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) LinkedIn
  • Klik om af te drukken (Wordt in een nieuw venster geopend) Print
  • Klik om op Pinterest te delen (Wordt in een nieuw venster geopend) Pinterest
  • Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Wordt in een nieuw venster geopend) E-mail
  • Klik om te delen op Mastodon (Wordt in een nieuw venster geopend) Mastodont
  • Klik om te delen op Telegram (Wordt in een nieuw venster geopend) Telegram

ADVERTENTIE

MEER NIEUWSArtikelen

Houtfestival verrast zondag met muziek, verhalen en kunst van over de hele wereld

Houtfestival overweegt te stoppen: ‘Zonder financiële bodem kunnen we niet’

Door Noémi Prent
19 juni 2025

De toekomst van het Houtfestival in Haarlem is onzeker. De gemeente wil geen vaste subsidie toezeggen voor de periode 2026–2028....

Provincie pompt miljoenen in busvervoer: lijn 3 en 244 profiteren

Door Noémi Prent
19 juni 2025

De provincie Noord-Holland steekt ruim vier miljoen euro extra in het busvervoer. Daarmee wil de provincie het verdwijnen van buslijnen...

Permanente afsluiting Lange Veerstraat voor fietsers tijdens ‘borreluur’ zit er niet in

Flink minder boetes voor bellen op de fiets in Haarlem

Door Noémi Prent
19 juni 2025

Het aantal boetes voor bellen op de fiets in Haarlem is in de eerste maanden van 2025 flink gedaald. Waar...

Haarlem105

De streekomroep van Haarlem, Heemstede & Bloemendaal. Blijf op de hoogte van het laatste nieuws uit jouw regio.

VOLG ONS OP

Categorieën

  • Cultuur & Media
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Video
  • Nieuws
    • Economie
    • Politiek
    • Regio
      • Bloemendaal
      • Haarlem
      • Heemstede
      • Schiphol
      • Zandvoort
  • Programma’s
    • Radio
    • TV
  • Sport
    • Formule 1
    • Hockey
    • Honkbal
    • Voetbal

Laatste nieuws

Houtfestival verrast zondag met muziek, verhalen en kunst van over de hele wereld

Houtfestival overweegt te stoppen: ‘Zonder financiële bodem kunnen we niet’

19 juni 2025

Provincie pompt miljoenen in busvervoer: lijn 3 en 244 profiteren

19 juni 2025
  • Veelgestelde vragen
  • Adverteren
  • Vacatures
  • Over ons
  • Contact

Geen resultaat
Toon alle resultaten
  • Nieuws
    • Overzicht
    • Politiek
    • Economie
    • Haarlem
    • Heemstede
    • Bloemendaal
    • Zandvoort
    • Regio
      • Schiphol
  • Sport
    • Overzicht
    • Voetbal
    • Hockey
    • Formule 1
  • Cultuur & Media
    • Overzicht
    • Evenementen
    • Kunst & Cultuur
    • Muziek & Media
  • Gemist
    • Radio
    • Hele uren terugluisteren
    • Video
  • Programma’s
    • Programmering
    • Alle programma’s
  • Radio
    • Haarlem105 – Kijk live
    • Haarlem105 – Luister live
  • Televisie
  • Over ons
    • Cookiebeleid (EU)
    • Privacybeleid
    • Over ons
    • Klachten
    • Educatie
    • Bestuur
    • PBO
  • Contact
  • App de Studio!